Pood tel. 56 89 3516
Koolitus tel. 56 855 920
E-mail: info@sternum.ee


Refereering raamatule “Rääkimata tõde eeterlike õlide kohta: saadud õppetunnid ja tehtud järeldused”

Raamatu autorid on Stacey Haluka ja Kayla Fioravanti. Originaalpealkiri The Unspoken Truth About Essential Oils: Lessons Learned, Wisdom Gained. 2018. Selah Press.

“Laman oma voodis ja valmistun järjekordseks rahutuks ööks. Mu kehal on tunne, nagu oleks ta kastetud kuuma laavasse. Mu nahk on nii sügelev, et ma sooviksin selle oma küüntega maha kraapida. Pisarad voolavad mu näol, kui ma ütlen oma õhtust palvet. “Jumal, lase mul magada! Ma ei taha enam elada. Pigem suren, kui elan veel ühe päeva selle valu ja agooniaga. Palun lase mul magada!” Mõnel ööl ütlen ma oma palve vaikselt sosistades, teisel ööl jälle hüsteeriliselt karjudes, lootes, et äkki keegi kuuleb mu palvet.

Ma magan väga pealiskaudselt, ärgates ikka ja jälle valu tõttu ja jälle uinudes kogu öö jooksul. Kui hommik lõpuks saabub, avan hirmuga oma silmad ja taipan, et olen ikka veel elus ja pean elama veel ühe päeva selles agoonias.”

Selliste sõnadega alustab Stacey Haluka oma raamatus “Rääkimata tõde eeterlike õlide kohta” meile oma kogemuse jagamist. Raamat räägib Stacey eeterlike õlide valest tarvitamisest tekitatud tõsiste tervisehäirete tekkimise kogemusest. Olles ise õlisid müüva müügivõrgustiku esindaja, seega eelduste kohaselt suurema informatsiooni ja teadmistepagasiga, kui tavaline inimene.

Kayla Fioravanti kommentaarid

Raamatu kaasautor Kayla Fioravanti on tunnustatud aroomterapeut ja mitmete aroomteraapiaalaste raamatute autor Ameerikas, kes on valdkonnaga olnud seotud üle 20 aasta. Kaylal on olnud pikki aastaid sisemine konflikt aroomteraapia maailmas toimuva osas. Tema jaoks oli ja on arusaamatu, kuidas lähevad kardinaalselt vastuollu aroomteraapia parima kaasaegse praktika ja mõne rahvusvahelise aroomteraapilisi õlisid müüva müügivõrgustiku ja suurkorporatsiooni (ingl k multi-level companies) soovitused, ohutusnõuetega arvestamine ja õlide müüjate väljaõpe.

Kayla sisemine konflikt päädis 2014. aastal blogipostitusega, kus ta probleemist esmakordselt avameelselt rääkis, mispeale hakkasid tema postkasti ummistama kahjustada saanud inimeste ja ka paljude lapsevanemate kirjad. Nendest kirjadest oli võimalik teha mõned kokkuvõtvad järeldused:

  • müügivõrgustike kaudu ostetud õlide puhul on soovitus kasutada eeterlikke õlisid lahjendamata kujul, otse nahale pannes;
  • eeterlikke õlisid soovitatakse tarvitada lahjendatud kujul seespidiselt – mõlemad on eeterlike õlide puhul tegelikkuses keelatud toimingud;
  • väikestele lastele, ka imikutele soovitatakse õlisid, mis tegelikult teaduslikult tõestatult ja erialakirjanduses on korduvalt ja korduvalt lastele keelatud õlide nimekirjas.

Doktor Robert Pappas detox reaktsioonist

Lisaks tuleb lugudest välja selline mõiste nagu detox reaktsioon. Dr. Robert Pappas, kes on üks selle raamatu juures konsultandina töötanud pikaajalise kogemusega eeterlike õlide ekspertidest, väidab, et detoxi teooria on “meeleheitlik püüd anda positiivne selgitus igasugusele negatiivsele reaktsioonile, mida eeterlikud õlid on põhjustanud”. Dr. Pappasi väitel lükkavad aroomteraapia teaduslikud uurimused ja ka elementaarne inimese füsioloogia tundmine selle “detox reaktsiooni” kindlalt ümber. Sellist asja nagu detox reaktsioon ei eksisteeri

Dr. Pappas hoiatab, et kuna inimesed on nii harjunud sellise jutuga, et “organismi puhastamine on vajalik ja seetõttu igasugune negatiivne reaktsioon õlide kasutamise järgselt on ainult hea” – viidates detox reaktsioonile, siis on loogiline, et inimeste reaktsioon tema väitele on mitteuskumine.

Ekspertide soov on, et inimesed saaksid eeterlikke õlisid kogu elu kasutada

Kuid paraku paljudel juhtudel on kahjustuste ulatused dramaatilised just seetõttu, et inimesed ei lõpeta eeterlike õlide valesti tarvitamist ebameeldivate sümptomide ilmnemisel, vaid kuna nad usuvad oma müügivõrgustiku esindaja juttu “positiivsest detox toimest,” siis nad kannatavad edasi ja suurendavad kokkuvõttes nii oma vaevusi märkimisväärselt.

Kayla blogipostitus viis ta kokku veel mitmete Ameerikas ja Euroopas tunnustatud tipparoomterapeutidega, kes samuti käesolevas raamatus annavad juhtumile oma hinnangu koos selgitusega, miks üks või teine levinud kasutamisjuhis väär on.

Raamatu eesmärgiks on avalikustada Staceyga juhtunu, et informeerida eeterlike õlide kasutajaid levinud väärarusaamadest ning soov, et inimesed saaksid osa õlidega seotud parimast ravivõimest ilma ennast ja oma lähedasi vigastamata. Nii Stacey kui kõik teised raamatus sõna võtvad eksperdid rõhutavad, et nende eesmärk ei ole inimesi suunata vähem eeterlikke õlisid kasutama, vaid nad soovivad tõsta inimeste teadlikkust. Autorid toovad välja, et kui pöörata tähelepanu eeterlike õlide kasutamise vigadele ja ülekasutamisele, siis on osade inimeste reaktsioon see, et “jälle on tegemist mingi ravimikorporatsiooni laimukampaaniaga, mille eesmärgiks on suunata inimesi üha rohkem ravimeid tarbima, selle asemel et inimesed saaksid looduslike ja puhaste eeterlike õlidega oma muresid lahendada”. Selle arvamuse vastulause on ka siinkohal esitatud – raamatu üheks eesmärgiks on hoida ära eeterlike õlide väärkasutamise tulemusena akadeemilise meditsiini ravimite kasutamist – seda, mis antud loos juhtus Staceyga.

Stacey loo refereeringusse ei ole lisatud fotosid tema seisundist. Huvilistel on võimalik lihtsa vaevaga soetada endale see raamat. Soovi korral on vastavad pildid võimalik leida internetist. Tegemist ei ole juhtumiga, mida saab pidada ühe või kahe teisitimõtleva inimese luuluks või kadeduseks. Nii Euroopa kui Ameerika tasandil on selle loo avalikustamine ja hinnangute pädevus heaks kiidetud parimate aroomteraapia ekspertide ja ka teemaga seotud organisatsioonide poolt.

Stacey lugu

Stacey lugu sai alguse 2014. aasta sügisel, kui ta sai oma elu esimese eeterlike õlide stardipaketi (kit) ühelt rahvusvaheliselt eeterlike õlide turustamisega tegelevalt müügivõrgustikult (edaspidi Firma). Tema eeterlike õlide kasutamise kogemus oli aastatepikkune ja ta oli väga ootusärev ja rõõmus, et saab nüüd selle valdkonnaga tegeleda süvitsi, saab õppida ja arendada ennast õlide valdkonnas ja mis veelgi parem – saab ka kõigile teistele loodusliku ja puhta ravi huvilistele neid õlisid tervenemiseks pakkuda.

Stacey ütleb, et ta oli üllatunud, kui kuulis, et need õlid on nii puhtad, et neid võib isegi sisemiselt võtta. Ta teadis, et kvalifitseeritud aroomterapeudid seda kunagi ei soovita, aga Firma esindaja väitis, et aroomterapeutide väljaõpe on ajast ja arust ning kuna nad ei kasuta ka nii häid ja puhtaid õlisid, siis on ju loomulik, et nad ei saa neid soovitada ka sisemiseks tarvitamiseks.

Stacey, kes oli pikalt otsinud lahendust enda ja ka teiste loodussõbralikuks tervendamiseks, hakkas suure entusiasmiga kõike õlidega seonduvat õppima, vaatama õppevideosid, lugema infolehti ja muid materjale, mis Firma talle kättesaadavaks tegi.

Isiklik kasutamine

Saades teada, kui heade, kvaliteetsete, naturaalsete ja puhaste õlidega on Firma pakutava puhul tegemist, viskas ta esimese asjana ära kõik olemasolevad eeterlikud õlid, mis olid ostetud erinevatest looduspoodidest ja apteekidest ja hakkas eksperimenteerima just oma Firma õlidega.

Firma julgustas Staceyt kasutama õlisid nii oma nahal, lõhnana kui ka seespidiselt, mitmel korral päevas ja väga erinevate seisundite puhul. Ainus hoiatus oli, et eeterlikke õlisid tuleb lahjendada nahale määrimisel siis, kui sul on tundlik nahk – kuid Staceyl ei olnud enda arvates tundlik nahk ja seega ta õlisid ei lahjendanud.

Staceyst saigi aktiivne õlide kasutaja ja edasimüüja. Ta määris õlisid oma nahale, võttis neid seespidiselt ja pritsis ka õhku. Samal ajal jätkas ta oma õpingutega ja läbis Firma juures nende nn “ülikoolitreeningu”, ta tundis, et teave, mida ta sai, on muljetavaldav. Ta sai teada, kuhu oma kehal määrida õlisid, et need imenduksid võimalikult suures mahus organismi ja palju muudki. Ta oli õpihimuline ja eesmärgikindel ja tundis, et Firma tegi teadmiste saamise tema jaoks väga lihtsaks. Iga mure, mis temal või tema klientidel tekkis, iga vaevuse jaoks oli olemas just selleks otstarbeks ainuõige õli ja Staceyl oli võimalik ka teistele inimestele anda head nõu.

Esimesed märgid

Järgnevatel kuudel läks kõik ainult ülesmäge, kuni ühe 2014. aasta novembrikuu päevani, kui Stacey märkas oma käel väikest löövet. Ta ei teadnud, millest see lööve võis olla tekkinud, kuid läks tuppa ja pani õpetust järgides oma käele lahjendamata kujul teepuu (tea tree) eeterlikku õli. Järgmisel päeval oli lööve alles, seega ta kordas oma tegevust. Ja nii mitmeid päevi, lööve sellest paremaks ei läinud. Tegelikult oli lööve läinud isegi hullemaks, oli hakanud käel edasi levima.

Seepäeale läks Stacey spetsiaalsesse Facebooki gruppi, kus käisid koos teised Firma edasimüüjad ja mida juhtis Stacey otsene nn ülemus. Ta küsis sealt grupist, et kas on võimalik, et ta on saanud õlile allergilise reaktsiooni ja mida nüüd antud olukorras edasi teha.

Sümptomite ravi

Ta sai vastuseks, et allergilise reaktsiooni tekkimine ei ole võimalik, sest need õlid ei sisalda allergeene. Lisaks sai ta järgmised soovitused õlidele, mida kasutada ja mis on nahale head – lavendel, pelargoon, sidrunhein, mürr. Talle öeldi, et kui kahtled, kasuta viirukipuud (frankincense). Stacey hakkas tegema õlide segusid, mida ta terve detsembrikuu hoolikalt oma nahale kandis.

Samal ajal hakkas ta kasutama õlisid ka seespidiselt ja alustas Firma tootega, mida siinkohal nimetame “Healthy Life Pack”. Antud toode koosnes kolmest erinevast purgikesest, mis omakorda koosnesid väga mitmete eeterlike õlide segudest ja paljust muust. Toode lubas, et on koostatud selliselt, et see annab organismile täpsel tasemel vajalikke toiteaineid ja muud vajalikku, mis tagavad optimaalse tervise, energia ja pikaealisuse. Lisaks lubasid nad 30päeva raha tagasi garantiid – Stacey tundis, et ta ei saa selle tootega mööda panna, see oli just see, mida ta tol hetkel vajas!

Kõik kõlas küll väga hästi, paraku Stacey löövet see kõik ära ei võtnud. Lööve üha laienes ja laienes, juurde tekkis uusi lööbekoldeid. Lisaks oli lööve hakanud meeletult sügelema! Stacey ei saanud aru, mis temaga toimub. Tema elus ei olnud toimunud ühtegi muutust, ta ei olnud hakanud kasutama mingeid uusi tooteid, ei söönud uusi toite. Ja ta kasutas ju nüüd eeterlikke õlisid, mis vastupidi oleksid pidanud tema seisundit parandama.

Detox reaktsioon

Ta võttis uuesti ja korduvalt ühendust oma ülemusega Firmast, suhtles kinnistes Facebooki gruppides ja helistas ka Firmasse ohutuse eest vastutavasse osakonda – ootas abi ja juhendamist, et mida antud olukorras teha ja milliste õlide või toodetega edasi liikuda. Lõpuks sai ta soovitud vastuse – tal on detox reaktsioon ja see on väga hea! See näitab, et toode, mida ta nüüd tarbib, mõjub, teeb oma tööd ja tema seisund paraneb. Nimelt on loomulik, et kui tema keha hakkab puhastuma organi, koe ja lausa raku tasandil, siis võib tekkida sügelusega lööve. Ja tal tuleb lihtsalt jätkata ja paar kuud ära kannatada, kui organism detox reaktsiooni lõpuni viib.

Paar kuud???? Staceyle tundus paar kuud lööbe ja sügelusega elada pikk aeg, aga kui see kõik viib organismi puhastumiseni ja seeläbi tervenemiseni, siis tuleb see ära kannatada.

Jaanuaris muutus sügelemine järjest talumatuks ja lööve oli kätelt levinud edasi jalgadele ja kaela tagumisele osale. Lisaks tekkis Staceyl tõsine seedehäire, mille ta pani samuti detox reaktsiooni arvele ja mida ravis eeterlikku õli kõhule määrides. Järgmisel hommikul oli kogu tema kõht lööbes – see oli esimene kord, kus lööve oli tekkinud sinna, kuhu eelnevalt oli määritud eeterlikku õli. Ta kontrollis üle Firmalt saadud juhised – paraku mingit infot selle kohta, et õlide kasutamisel võivad olla halvad tagajärjed või et õlidele võib tekkida mingi halb reaktsioon või juhendit, et millal tuleks õlide tarvitamine lõpetada, neis ei sisaldunud. Stacey pani selle jällegi detox reaktsiooni arvele.

Stacey ei osanud arvata, et probleem võib olla õlides, ta arvas vaid, et küsimus on, et ta pole siiani leidnud õiget õlide kombinatsiooni/segu – kui ta selle leiab, siis kindlasti kõik ta vaevused taanduvad. Seda uskus Stacey siiralt ja sellise juhise sai ta ka Firmalt.

Veebruar

Veebruaris oli sügelus muutunud põletavaks valuks ja seega oli kogu olukord täiesti talumatu. Selleks hetkeks ei olnud Stacey võimeline enam kodust väljuma, tal ei olnud võimalik mitte ühtegi riideeset selga panna, sest iga puudutus vastu nahka tekitas talumatut piina.

Jätkusid pidevad kontaktiotsimised Firmaga, kus ta üritas ühendust saada nende tooteohutusosakonnaga, peaarstiga, et ühiselt leida tema olukorrale lahendus.

Ühel päeval sattus Stacey haiglasse, valu ja sügelus olid muutunud niivõrd talumatuks. Tal oli selline tunne nagu ta oleks sattunud kinnisesse ruumi koos herilastega, kes teda pidevalt nõelasid. Tema keha oli üles paistetanud, ta ei saanud oma jäsemeid liigutada. Tal oli palavik ja raskekujuline kõhulahtisus. Haiglas sai ta seda, mida arstid tolles olukorras oskasid ette võtta – Stacey sai raviks tugevad antihistamiinikumid.

Seejärel jätkusid uuringud, kõik tema analüüsid olid korras ja arstid ei osanud leida põhjust tema terviseseisundile. Stacey sai nüüd raviks tugevad steroidid nii tableti kui kreemi kujul. Ravimid leevendasid Stacey seisundit mõnevõrra, kuid olukord jäi endiselt kriitiliseks. Stacey ei saanud midagi süüa ja võttis kaalust kõvasti alla, oli sügavas depressioonis. Arstid ei osanud midagi muud soovitada, kui et võtta ravimeid ja oodata.

Märts

Märtsikuuks oli Stacey lõpetanud oma detox kuuri, kuid jätkas Firma soovitusel õlide manustamist, mis oleksid pidanud tema seisundit parandama. Kuid märtsi keskel hakkas lööve tekkima ka tema näole. Ta pani oma näole viirukipuu õli, mis pidi olema kõige leebem ja õrnatoimelisem õli Firma andmetel. Järgmisel päeval oli tema nägu märkimisväärselt hullem ja Stacey läks täiesti paanikasse ning pani peale lavendli eeterlikku õli. Näo lööve muutus punaseks, läks paiste ja Stacey tundis, et ta ei ole enam täie mõistuse juures. Tema näost hakkas mingit vedelikku välja voolama, kuid ta jätkas oma kolleegide soovitustele tuginedes lavendliõliga määrimist. Lõpuks, kuna tema nägu tilkus vedelikust, pani ta oma näole ööpäevaks peale sideme. Sidet eemaldades ja nägu pestes koorus kogu näolt nahk maha. Stacey oli jõudnud enesetapumõteteni.

Jätkusid kontaktivõtmised Firmaga, kus, nagu Stacyle tundus, hakati teda boikoteerima. Pidevad ühendamised tooteohutusosakonda, kus keegi vastu ei võtnud, muutusid igapäevaseks. Lõpuks saatis ta oma loo koos fotodega firma juhtivale töötajale. Selle peale sai Stacey Firmast kirja, kus allmärkusena oli kirjas, et kui märkate õlide tarvitamisega seonduvalt tervise halvenemist, siis lõpetage koheselt õlide võtmine. Stacey oli täiesti rabatud – kuudepikkuse suhtluse jooksul Firmaga polnud kordagi olnud vihjet sellele, et õlide võtmisel võivad olla kõrvalmõjud. Tekkis küsimus, et kui see nii on juba kirjas, siis järelikult ei ole ta ainus, kellel on tekkinud vaevus? Kus need teised inimesed on ja palju neid on?

Stacey lõpetas eeterlike õlide tarvitamise päevapealt. Kümne päevaga paranesid haavad tema näos, kuid keha peale jäi sügelev lööve alles. See ei tahtnud taanduda isegi steroidide abiga. 2015.-2017. aasta jooksul on Stacey käinud ühe arsti juurest teise juurde, proovides leida oma probleemile lahendust, kuid tulutult.

Kokkuvõte

Stacey kirjutab, et märtsis 2018, kui ta seda lugu meile üles kirjutab, tegeleb ta ikka veel igapäevaselt juhtunu tagajärgedega. Tal esineb rahulikumaid perioode, kuid igasugune kokkupuude lõhnade ja eeterlike komponentidega nö suvalises tootes või õhu kaudu levides võib tal esile kutsuda ägeda lööbe. Tema kehal on mitmeid valgeid laike, mis tunduvad olevat püsivad pigmentatsiooni kaotuse kohad. Ta ütleb, et ei suuda üles lugeda neid pikaajalise kestvusega mõjusid ja pöördumatuid kahjustusi, mis on tema kehale tehtud eeterlike õlide poolt. Samuti ka nende kangete ravimite poolt, mida tal on tulnud võtta, jäämaks ellu nendes tekkinud kahjustuses.

Ta on jätkuvalt eeterlike õlide pooldaja, kuid kindlasti on kasvanud tema austus eeterlike õlide vastu. Stacey loodab, et jagades oma lugu meiega suudab ta suunata meid otsima juhatust kvalifitseeritud aroomterapeudi käest, et me saaksime kasu eeterlike õlide imelisest ravijõust parimal viisil.

Stacey ise ei saa eeterlikke õlisid tõenäoliselt enam mitte kunagi kasutada. Ega mitte ühtegi toodet, mis kasvõi väheselgi määral sisaldavad midagi lõhnavat. See tähendab, et tal on väga raske liikuda avalikes kohtades või seltskonnas, sest kuidas garanteerida, et mõni kaasinimene ei ole kasutanud mingit lõhna, mis võib esile tuua ägeda allergilise reaktsiooni?

Peale loo avalikustamist 2017. aastal on ta rääkinud mitmete eeterlike õlide ekspertidega üle kogu maailma ja on pidanud loobuma enamikust sellest teadmisest, mis ta algselt õppis, kui liitus rahvusvahelise eetelike õlisid müüva müügivõrgustikuga.

Stacey ütleb, et mitte ühtegi tema ettepanekut Firmale, kuidas eeterlike õlide kasutamist inimeste jaoks turvalisemaks muuta, pole arvestatud ja tänase päevani puuduvad Firma infomaterjalides igasugused viited võimalikele ohtudele. Peale loo avalikustamist on temaga ühendust võtnud väga paljud tavalised inimesed, kellel on igaühel rääkida oma lugu ja Stacey teab täie veendumusega, et ta ei ole olnud üks ja ainus kannataja.

Refereeris Kaisa Nurmsalu, aroomterapeut

Raamat on inglise keelsena kõigile huvilistele kättesaadav. Kutsume kõiki üles lugema originaalteost.

Kategooriad