Pood tel. 56 89 3516
Koolitus tel. 56 855 920
E-mail: info@sternum.ee


See luksuslik siid! Orgaaniline täissiid Sternum Poes.

Siidi puhul on esimene mõte: siid, see on luksuslik! Ja siid ongi luksuslik! Siid on olnud kallis ja raskesti kättesaadav materjal, mida on endale saanud lubada vaid väljavalitud. Ka täna on siid hinnaline materjal, kuid saame olla tänulikud selle üle, et on olemas tootjad, kes on orgaanilise ja kvaliteetse siidi teinud meile kõigile kättesaadavaks.

Siidi ajaloost

Siidi on riietuses kasutatud juba aastatuhandeid enne Kristust. Täpsemad andmed on teadmata, siidiga käivad kaasas väga erinevad legendid. Siiditootmine oli Hiinas seotud suurte saladustega ning hiinlased suutsid seda saladust ka hoida aastatuhandeid. Siid oli nii tähtis tooraine, et siidi tootmisega seotud valitsejanna kuulutati jumalannaks, siidi valmistajate auks püstitati templeid. Kuna siid muutus kiirelt Hiina olulisemaks kaubandusartikliks, oli siiditootmise saladuste reetmise eest karistuseks surmanuhtlus. Siiski imbus saladus lõpuks Hiinast välja, esimesena hakkas Hiina kõrval siidi tootma Jaapan, lõpuks rajati siidiussikasvandusi ka Euroopasse.

Euroopas arenes siiditööstus väga aeglaselt, selle kõrghooajaks võib pidada 12.-13. sajandit. Põhilised piirkonnad, kes siiditootmisega Euroopas tegelesid, olid Itaalia, hiljem ka Prantsusmaa.

18.-19. sajand oli suur leiutamise ja tootmise mehhaniseerimise aeg ning tekstiilitööstus üldisemalt jõudis täiesti uuele tasemele. Oli võimalik kududa keerulisemaid kangaid, juurde tulid mitmed tehiskiud. Tekkis võimekus siidi kombineerida erinevate teiste materjalidega. Sellega koos suurenesid tootmismahud, tekkisid suured tehased. Paraku hakkasid levima mitmesugused siidiusside haigused ning sellega koos hävisid 20. sajandil paljud Euroopa siidiussikasvandused. Tänasel päeval siiditööstus Euroopas praktiliselt puudub, suurimad toorsiidi tootjad maailmas on Hiina, India ja Jaapan.

Miks just biodünaamiline põllumajandus?

Siid on väga huvitav, looduslik materjal. Kvaliteetse siidi tootmiseks kasvatatakse spetsiaalseid siidiusse (bombix mori), kes toituvad mooruspuu lehtedest. Mooruspuu siidiusse peetakse parimaks nende kookonite valge värvuse, läike ja kiudude peenuse ja ühtluse tõttu.

Siidi puhul on tooraine kasvutingimused väga olulised, sest tooraine kvaliteet määrab lõpptoote kvaliteedi. Siidi tooraine on siidikookon, mida saadakse siidiussidelt. Siidniidi tootmiseks kuivatatakse siidiussi kookonid ning niidi lahtikerimiseks lahustatakse kookonid kuumas vees, pestakse korduvalt ning ühendatakse kiud. Mida kvaliteetsem on kookon, seda pikem on saadav siidikiud ja seda ühtlasemat ja peenemat siidkangast on võimalik sellest saada. Kookoni kvaliteet sõltub täielikult siidiusside söögist ehk mooruspuu lehtedest.

Nagu iga suuremahulise tootmise puhul, nii on ka mooruspuude kasvatamisel tavapärane, et puid kasvatatakse monokultuursena ning sünteetiliste väetiste ja putukatõrjevahenditega. Siidiussid on keemiale ja väetistele aga väga tundlikud ning halbades tingimustes kasvades on siidiussidel suur suremus ning ebanormaalselt arenenud kookonid. Kvaliteetse siidi saamiseks tuleb siidiusse toita mooruspuu lehtedega, mis on kasvatatud võimalikult loomulikult ehk biodünaamiliselt. Sellest ka tavalise siidi ja orgaanilise siidi vahe.

Siidi puhul ei ole võimalik ebakvaliteetset, ebaühtlast või kollakat-rohekat tooni toorainet kuidagi töötlemisega peita ning paremaks muuta – siid ei talu keemiaga töötlemist, valgendamist.

Meie põhilise täissiidist riiete tootja Alkena tooraine pärineb Hiinast, täpsemalt Himaalaja idakaldalt. Alkena ei ole tavaline ettevõte, kes oma tooraine tootjatelt kokku ostab ja sellest kanga koob. Alkena osaleb tooraine tootmises, olles koos partneritega Hiinast käivitanud 1995. aastal SABA (Sichuan Alkena Biodynamic Agricultur) nimelise biodünaamilise kasvatuse projekti, kus siidiusse kasvatatakse Himaalajas 200 hektari suurusel maa-alal.

SABA projektis ei ole siidiusside kasvatamine keskkonnale kuidagimoodi koormuseks, pigem vastupidi. Mooruspuid ja sellega koos ka siidiusside kasvatamist on võimalik läbi viia piirkondades, kus on vähem viljakas maa ning seetõttu on see oluliseks ellujäämisvõimaluseks kohalikele elanikele. Lisaks mooruspuudele istutatakse siidiussikasvandustesse ka viljapuid ja palju teisi taimeliike selleks, et tagada mooruspuudele vajalik kasvukeskkond. Seega on need istandused heaks elupaigaks nii lindudele kui ka paljudele putukatele.

See asendamatu siid

Kes on saanud tunda siidriide mõnusat tunnet, selle jaoks muutub siidist riideese garderoobis asendamatuks. Siidil on palju häid omadusi, aga siidi muudab asendamatuks erinevate omaduste kooslus ühes kangas. Siidist riideesemel on väga laiad kasutusvõimalused.

Siid võib kuuma ilmaga olla sõna otseses mõttes kaitseks, kuna siid on hea temperatuuri tasakaalustaja. Siidist pesu võib olla ka igapäevane praktiline valik, kuna neutraliseerib nii kehalõhnasid kui ka erinevaid kiirgusi. Siid on samal ajal ka pidulik kangas tänu on siidisele läikele.

Siidkangas on kerge ja tekitab naha vastas eriliselt mõnusa tunde. Materjali omaduste tõttu võiks siidi valida riideesemeks, mis on vastu nahka. Sellest oleme ka oma poes tootevalikul lähtunud.

Naistele on meil väga lai valik siidist pesu, lastele titemütsid ja esimese kihi bodyd, pluusid ja püksid.

Meie valikus on neli erinevat täissiidist kangast.

Rip-kangas ehk õhuke soonikkude. 100% orgaaniline siid. Elegantne, õhuline, siidise läikega ja kukkuv kangas. Ei kortsu, ei veni välja. Kaalub vähe, võtab vähe ruumi. Lihtne hooldada – jäta ööseks lihtsalt tuulduma, taastub õhu käes. Pestes kuivab kiirelt. Vastupidav, mitte läbipaistev kangas. Sellest kangast on meil naiste kahe õlapaelaga pluusid, maikad, aluspüksid.

Ühtlane siidkangas. 100% orgaaniline siid. Ühtlane kude, eriti pehme ja õhuke kangas. Eriliselt siidjas puudutus. Nagu udusule puudutus vastu nahka, tõeliselt luksusliku tunde tekitaja. Sellest kangast pesu ei kaalu peaaegu midagi, võtavad vähe ruumi. Ei kortsu, ei veni välja. Lihtne hooldada, taastuvad õhu käes tuuldudes, pestes kuivavad kiiresti. Sellest kangast on meil naturaalne ihuvärvi V-kaelusega alussärk ning mustad aluspüksid naistele. Tite- ja lasteriided.

Bourettesiid. 100% orgaaniline siid. Ilma läiketa, ebaühtlase pinnaga, kergelt sõlmelisest lõngast. Laste siidiriided, laste siidist müts.

Kootud siidkangas. 100% orgaaniline siid. Pehme, siidine kangas, veniv kude. Sellest kangast on meil titade siidimütsid.

Siidi vastupidavus ja hooldamine

Erinevalt levinud arvamusele, et siid on õrn materjal, on tõde hoopis vastupidine – siid on üks tugevamaid looduslikke kiude. Võrreldes villasega on siid märgatavalt vastupidavam tõmbamisele, kuid erinevalt villasest ei ole siid eriti elastne materjal.

Siid on siiski tundlik materjal ja on asju, mida siid ei armasta ja seega peab siidi hooldamise kohta üht- teist teadma. Siidi võib pesta käsitsi, kuid seejuures on vaja olla ettevaatlik, et riiet liiga tugevalt ei hõõru ega vääna. Siidi võib edukalt pesta pesumasinaga villase- või käsitsipesu programmiga. Villasega võrreldes talub siid paremini kuumust ja seega peab ta ka pesule paremini vastu. Siid ei talu aga päikesevalgust, päike muudab siidi rabedaks. Siin tekib väike vastuolu, sest siid on asendamatu kaitseriietus ning suur jahutaja väga kuumade ilmadega ning ka rannapuhkusele sõites. Meie soovitus on siidi siiski päikseliste päevadega enda ja eriti väikeste laste kaitseks kasutada, kuid mitte lasta siidpesul lisapäikest saada pesu kuivatades või siidi tuulutades.

Siid kui elus materjal ei talu ka sünteetilisi lõhnaõlisid ja deodorante. Seega tuleb neid kasutades olla ettevaatlik, et sünteetilisi aineid otse siidile ei pihustataks. Samamoodi on siid nõudlik ka pesuvahendile – siid ei kannata sünteetilisi pesuvahendeid! Nii et leidke kaubandusest võimalikult neutraalne pesuvahend ja muud keerulist siidi hooldamise juures tegelikult ei olegi.

Õige hoolduse korral peab kvaliteetne siidist riideese vastu aastaid!

Siidi hoolduse kohta saad rohkem lugeda siit.

Kasutatud kirjandus:

  • Alkena kodulehekülg. www.alkena.de
  • Vuks, T. Siidi ajalugu. Tartu Kutsehariduskeskuse õpiobjekt. https://e-ope.khk.ee/oo/evoti/tekstiilide_kaunistamine/siidi_ajalugu.html

Kategooriad