Pood tel. 56 89 3516
Koolitus tel. 56 855 920
E-mail: info@sternum.ee


Elu koos täidega II. Kuidas käituda, kui on täid?

Nagu esimeses loos juba öeldud, ei ole täide vastu olnud ühte ja head abivahendit, mis garanteeriks kiire lahtisaamise täidest ja selle, et nad ka enam tagasi ei tuleks. Vanematel aegadel ja ka sõjaväes kasutatud pea kiilaksajamine tundub enamike jaoks ehk liiga radikaalse meetodina.

Täide ravi on olnud reeglina välispidine, peanaha ja juuste määrimine, juuste loputamine ja loomulikult juuste kammimine – eesmärgiga surmata täid ja tingud ning eemaldada kõik elusolevad tingud juuste küljest. Ka mõned üksikud allesjäänud tingud peas võivad tekitada kuu-kahe pärast olukorra, kus maadlete jällegi täidest lahtisaamisega. Täidest lahtisaamise puhul ongi võtmetähtsusega tingudest lahtisaamine, mis on keeruline, kuna tingud on hästi kõvasti juuste küljes kinni ning niisama pesemise ja tavalise kammimisega ei ole võimalik neist efektiivselt vabaneda. Seetõttu on oluline tingude surmamine.

Aegade jooksul on selleks kasutatud erinevaid vahendeid, nt peanaha ja juuste määrimist ja pesemist purustatud jõhvikatega, äädikalahusega, petrooleumiga, ddt seebiga, dihlavossiga, eeterlikel õlidel baseeruvate õlisegudega jne. Mitmed neist vahenditest on inimesele olnud ülimürgised, tekitades kasvajaid, loote väärarenguid jne.

Tänapäeva akadeemiline meditsiin pakub täide vastu mitmeid medikamente (kreemid, aerosoolid, spreid, šampoonid), mis aga samuti ei ole osutunud väga efektiivseks ning praeguseks on täid muutunud neile ravimitele resistentseks. Lisaks imenduvad need ravimid läbi peanaha inimese vereringesse ning on mürgised ja inimesele kõrvaltoimeid tekitavad. Täivastaste vahendite hulgas on põhilisteks toimeaineteks olnud permetriin, püretriin, malatioon, dimetikoon. Samade toimeainetega medikamente kasutatakse näiteks kõhupuhituse ravis ning putukamürkides. Põhilised kõrvaltoimed, mida on lisaks immuunsusteemi ja närvisüsteemi toksilisusele märgitud, on kõrvetus-, kipitus- või kihelustunne, allergilised nahareaktsioonid, peakõõma teke, juuste väljalangemine, kasvajate teke. Mõnedel toodetel on hoiatusena märgitud, et kasutada ei tohi neid rasedad, last imetavad emad ja alla 2- aastased lapsed. Igal juhul ei ole tegemist nii süütute toodetega, kui ehk esmapilgul tundub.

Meie majas, Ülle Liivamägi Perekoolis on täidevastases võitluses kasutatud õunaäädikalahusega loputamist ning Eucalyptus Citriodora eeterlikust õlist valmistatud õlisegu, mida oleme soovitanud lisada lõhnatusse šampooni. Nimetatud vahendid on küll  väga head, kuid siiski mitte alati piisavalt efektiivsed lõpliku tulemuse saavutamiseks. Peale juuste loputamist õunaäädikaga, mis muudab peanaha ph (happe-leelis tasakaalu) täidele ebamugavaks, on oluline juuste kammimine ja tingude eemaldamine. Lõplik täide ja tingude eemaldamine toimub käsitsi ükshaaval noppides. Lisaks tavalistele manuaalsetele täikammidele on tänapäeval olemas elektrilised täikammid, mis koos muude nimetatud tegevustega on osutunud piisavalt efektiivseks.

Elektrilise täikammi efektiivsus seisneb selles, et ilma keemilise lisaaineta surmab toode nii täid kui tingud ning kammimisel jäävad ka tingud lihtsa vaevaga piide vahele ning neid on mugav juustelt eemaldada. Elektrilaeng on reguleeritud selliselt, et inimene seda ei tunne (õrnematel kohtadel, nagu näiteks kõrvade tagune ala, võivad ergu närvisüsteemiga inimesed kergeid pistelaadseid aistinguid kogeda) ning see on talle ohutu. Kammimist on võimalik teha nii sageli kui vajalik, ilma piiranguteta. Ning seda ka lastel, imetavatel emadel ja rasedatel.

Seega kogu protsess võiks välja näha selliselt: juuksed pestakse lõhna- ja lisaainete vaba šampooniga, kuhu on lisatud mõni tilk Eucalyptus citriodora õli ja loputatakse õunaäädikalahusega. Seejärel kammitakse niisked juuksed tavalise täikammiga väikeste salkude haaval ja käsitsi nopitakse veel silma jäänud täid ja tingud. Kui juuksed on kuivad, kammitakse nad uuesti üle elektrilise täikammiga. Salk salgu haaval tuleb pea korduvalt üle käia aktiivselt vähemalt nädala jooksul. Kogemus näitab, et ainult tavalisest täikammist ei piisa, sest nümfid ei pruugi kammi  piide vahele jääda (on imepisikesed) ning kõik tingud ei tule kammides juuste küljest lahti. Kui pea on juba mõned päevad täi ja tinguvaba, tuleks profülaktilist jälgimist veel mõnda aega jätkata, et vältida uue elu tekkimist peas. Igal juhul on täide puhul oluline tegutseda koheselt ja teha protsess läbi distsiplineeritult ja hoolikalt, kuna muidu võib probleemist lõplikult lahtisaamine venida väga pikale.

Lisaks pea korrastamisele tuleb hoolikalt üle käia ka kogu elamine ja esemed, mis on olnud kokkupuutes juustega. Mütsid, sallid, riided, juuksekummid ja voodipesu pesta masinas tugeva temperatuuriga (min 60 kraadi) ning hiljem ka üle triikida. Kui õues on miinuskraadid, siis suuremad tekstiilesemed jätta võimalusel mõneks ajaks külma kätte, või vastupidi, viia saunalavale kuuma kätte. Kui seda võimalust ei ole, siis tasub suuremad esemed läbi pesta või pritsida üle õunaäädika või tavalise äädikalahusega, sh kindlasti ka autoistmed.

Elektrilist täikammi tasub kasutada ka profülaktiliselt, kui on teada, et ümberkaudu liiguvad täid. Siis piisab sellest, kui paari päeva tagant mingi perioodi jooksul pea üle kammida elektrilise täikammiga. Ootama ja vaatama ei ole mõtet jääda, kui kamm kodus olemas on.

Täikammi kasu seisneb veel selles, et see on kasutatav kogu protsessi jooksul korduvalt, igapäevaselt ja ilma piiranguteta; lisaks kogu perele paljude aastate jooksul. Lisaks täidele on seda võimalik kasutada kirpude puhul ning kui peres on koeri-kasse, siis ka neile kirbutõrjeks. Täikammide valikust oleme teinud valiku Medisana täikammi kasuks, mida on võimalik endale igaühel osta ja tellida läbi meie Sternum Pood e-keskkonna pood.sternum.ee.

Kaisa Nurmsalu

16. jaanuaril 2013. aastal

Kasutatud allikad:

  1. Meditsiinisõnastik. Medicina 2004
  2. Medisana täikammi tootetutvustus
  3. Nahahaigused.  Sirje Kaur jt.
  4. Tartu Ülikooli Kirjastus.
  5. Pharmaca Estica 2007/2008.

Ootame Sind Aude Sapere! kursusele

Uus grupp alustab augustist 2023. Registreerumine on alanud.


Kategooriad