Pood tel. 56 89 3516
Koolitus tel. 56 855 920
E-mail: info@sternum.ee


Miks vajab tänapäeva naine pikka sünnituseks ettevalmistust. III

Ülle Liivamägi perekoolis on sünnituseks ettevalmistus üles ehitatud 20 nädala peale. See tähendab seda, et ei ole enam eraldi seisvaid perekooli tunde vaid on 20 nädalat kestev õppimine ning ettevalmistus sünnituseks. Milleks siis ikkagi need 20 nädalat? 

Esmalt muidugi see, et kogu rasedus ehk siis keskmiselt 40 nädalat on üks suur muutuste aeg. Need on tohutud muutused, mida naise keha peab läbi tegema ning seda me saame teatud kindlate harjutustega aga ka oma käitumise ja toimimisega toetada. Tunnis on võimalik esitada alati küsimusi ning arutada oma probleeme.

Tähtsam on aga see, et naist valitseb Kuu rütm. Meil on menstruatsioon, mis normaalolekus peaks tulema iga 28 päeva tagant. Samasugune rütm peidetult jääb käima ka raseduse ajal. Naine on loodud sellisena, et 28 päevane rütm läbib kõiki aspekte tema elus. Seda ka teadmiste omandamise mõttes. See, mida me kuuleme ja õpime, sellest me saame aru 28 päeva pärast ja alles sellele järgneva 28 päeva pärast oleme võimelised seda kasutama. Seega meil tuleb jätta endale piisavalt palju aega, et see, mida me kuuleme ja õpime muutuks küpseks praktikas kasutamiseks.

Sünnituseks ettevalmistav koolitus ongi üles ehitatud sellele fenomenile ehk siis esimesed 12 nädalat loome aluspõhja, et järgneva 8 nädalaga ehitada pealdis, millega loome terviku. Kõik see on mõeldud selleks, et keha oskaks ootamatutes olukordades meile märku anda mida teha, õigem oleks vast öelda, et me mõistaksime, mida keha meile öelda tahab ning kuidas me saaksime oma keha aidata. Kogu see programm ei ole mitte ainult sünnituseks ettevalmistus,  siin on mõeldud ka sünnitusele järgnevale ajale.

Olen praktikas mõistnud, et raseduse ajal pole mõtet eriti rääkida imikuhooldusest või muudest sellistest hiljem elementaarsetest asjadest, sest midagi pole teha – naised lihtsalt ei kuule. Mina võin ju rääkida aga salvestust ei toimu. Seepärast kontsentreerun sünnitusele ja tänu sellele on naine hiljem suuteline mingilgi määral sünnituse ajal kainelt ise mõtlema. Loomulikult edasiseks tööks, kus kontsentreerutakse ainult imikule, on meil välja töötatud titekooli programm.

Kõik füüsilised harjutused, mida me tunnis teeme on puhtalt sünnituskesksed. Õpime tundma ja kasutama lihaseid, mida vajab naine sünnitamise ajal. Tavaliselt räägin, et laps tuleb läbi luise kanali ning siis oleneb väga palju naisest, et kas last ootab ees raudne eesriie või mitte, millest tuleb läbi tulla. Just nimelt selle raudse eesriidega ehk vaagnapõhja lihastega tulebki põhiline töö raseduse ajal teha. Hull on aga see, kui peale sünnitust see eesriie jääb lahti, või saab niipalju vigastatud, et naist võib oodata pissipidamatus. Lisaks nendele lihastele on loomulikult olemas veel terve hulk muid aspekte, mida peab teadma ning mida tuleb osata kasutada.

Kogu võimlemise valiku, mis kestab umbes 45 minutit, olen välja töötanud aastate jooksul.  Olen sinna lülitanud vaid kõige vajalikumad harjutused, mida naine peaks valdama selleks, et normaalselt sünnitada. Samas on need harjutused vajalikud selleks, et naine võiks ennast naisena tunda ka pärast sünnitust.  Aga ainult harjutustest ei aita. Nagu eelpool juba kirjas, peab väga hästi teadma ka sünnitusprotsessi ja teatud osa füsioloogiast.

Ülle Liivamägi 30. oktoobril 2012. aastal


Ootame Sind Aktiivsünnituseks ettevalmistusele

Valmistame peresid aktiivsünnituseks ette individuaalsel nõustamisel!


Kategooriad